Diodes - Rectifiers - SingleGeneSiC Semiconductor FR70KR05
FR70KR05
5S-FR70KR05
FR70KR05
DIODE GEN PURP REV 800V 70A DO5
| Current - Average Rectified (Io): | 800V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 70A |
| Speed: | 1.4V @ 70A |
| Reverse Recovery Time (trr): | Fast Recovery =< 500ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | > 200mA (Io) |
| Capacitance @ Vr: | 500ns |
| F: | 25??????A @ 100V |