FES16DTR
5S-FES16DTR
FES16DTR
DIODE GEN PURP 200V 16A TO220AC
Product Description
Series:Tube
Series:-
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):200V
Current - Average Rectified (Io):16A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:950mV @ 8A
Speed:Fast Recovery =< 500ns
Reverse Recovery Time (trr):> 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr:35ns
Capacitance @ Vr:10??????A @ 200V
F:170pF @ 4V
Mounting Type:1MHz