F1842D400
5S-F1842D400
F1842D400
DIODE MODULE 400V 40A
Product Description
| Series: | Bulk |
| Series: | - |
| Diode Type: | Standard |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 400V |
| Current - Average Rectified (Io): | 40A (DC) |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.4V @ 120A |
| Speed: | Standard Recovery >500ns |
| Reverse Recovery Time (trr): | > 200mA (Io) |