Diodes - Rectifiers - SingleDiodes Incorporated DSR15V600
DSR15V600
5S-DSR15V600
DSR15V600
DIODE GEN PURP 600V 15A TO220AC
Product Description
| Series: | Tube |
| Series: | DIODESTAR? |
| Diode Type: | Standard |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 600V |
| Current - Average Rectified (Io): | 15A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 3.2V @ 15A |
| Speed: | Fast Recovery =< 500ns |
| Reverse Recovery Time (trr): | > 200mA (Io) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 30ns |
| Capacitance @ Vr: | 50??????A @ 600V |