Diodes - Rectifiers - SingleDGP15-E3/73 DGP15-E3/73GICT-ND
DGP15-E3/73GICT-ND
5S-DGP15-E3/73GICT-ND
DGP15-E3/73GICT-ND
Vishay Semiconductor Diodes Division
Product Description
| Series: | 1 |
| Series: | Cut Tape (CT) |
| Diode Type: | Active |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | Standard |
| Current - Average Rectified (Io): | 1500V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.5A |
| Speed: | 1.1V @ 1A |
| Reverse Recovery Time (trr): | Standard Recovery >500ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | > 200mA (Io) |
| Capacitance @ Vr: | 1.5??????s |
| F: | 5??????A @ 1500V |