Diodes - Rectifiers - SingleDiodes Incorporated DFLU1200-7
DFLU1200-7
5S-DFLU1200-7
DFLU1200-7
DIODE GEN 200V 1A POWERDI123
Product Description
| Series: | Cut Tape (CT) |
| Series: | - |
| Diode Type: | Standard |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 200V |
| Current - Average Rectified (Io): | 1A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 980mV @ 1A |
| Speed: | Fast Recovery =< 500ns |
| Reverse Recovery Time (trr): | > 200mA (Io) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 25ns |
| Capacitance @ Vr: | 5??????A @ 200V |
| F: | 27pF @ 4V |
| Mounting Type: | 1MHz |