Diodes - Rectifiers - SingleDiodes Incorporated DFLR1800-7
DFLR1800-7
5S-DFLR1800-7
DFLR1800-7
DIODE GEN 800V 1A POWERDI123
Product Description
| Series: | Digi-Reel? |
| Series: | - |
| Diode Type: | Standard |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 800V |
| Current - Average Rectified (Io): | 1A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.1V @ 1A |
| Speed: | Standard Recovery >500ns |
| Reverse Recovery Time (trr): | > 200mA (Io) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | - |
| Capacitance @ Vr: | 10??????A @ 800V |
| F: | 10pF @ 4V |
| Mounting Type: | 1MHz |