Diodes - Rectifiers - SingleDiodes Incorporated BAT750-13-F
BAT750-13-F
5S-BAT750-13-F
BAT750-13-F
DIODE SCHOTTKY 40V 750MA SOT23-3
Product Description
| Series: | Tape & Reel (TR) |
| Series: | - |
| Diode Type: | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 40V |
| Current - Average Rectified (Io): | 750mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 650mV @ 1.5A |
| Speed: | Fast Recovery =< 500ns |
| Reverse Recovery Time (trr): | > 200mA (Io) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 10ns |
| Capacitance @ Vr: | 100??????A @ 30V |
| F: | 175pF @ 0V |
| Mounting Type: | 1MHz |