Diodes - Rectifiers - SingleDiodes Incorporated B2100Q-13-F
B2100Q-13-F
5S-B2100Q-13-F
B2100Q-13-F
DIODE SCHOTTKY 100V 2A SMB
Product Description
| Series: | Tape & Reel (TR) |
| Series: | Automotive |
| Diode Type: | Active |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | Schottky |
| Current - Average Rectified (Io): | 100V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 2A |
| Speed: | 790mV @ 2A |
| Reverse Recovery Time (trr): | Fast Recovery =< 500ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | > 200mA (Io) |
| Capacitance @ Vr: | - |
| F: | 7??????A @ 100V |
| Mounting Type: | 75pF @ 4V |
| Package / Case: | 1MHz |