APT60D120BG
5S-APT60D120BG
APT60D120BG
DIODE GEN PURP 1.2KV 60A TO247
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1200V
Current - Average Rectified (Io):60A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:2.5V @ 60A
Speed:Fast Recovery =< 500ns
Reverse Recovery Time (trr):> 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr:400ns
Capacitance @ Vr:250??????A @ 1200V