Diodes - Rectifiers - SingleSMC Diode Solutions 30BQ040TR
30BQ040TR
5S-30BQ040TR
30BQ040TR
DIODE SCHOTTKY 40V SMC
Product Description
| Series: | Tape & Reel (TR) |
| Series: | - |
| Diode Type: | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 40V |
| Current - Average Rectified (Io): | - |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 680mV @ 3A |
| Speed: | Fast Recovery =< 500ns |
| Reverse Recovery Time (trr): | > 200mA (Io) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | - |
| Capacitance @ Vr: | 500??????A @ 40V |
| F: | 230pF @ 5V |
| Mounting Type: | 1MHz |
| Package / Case: | Surface Mount |
| Supplier Device Package: | DO-214AB |
| Operating Temperature - Junction: | SMC |
| Other: | SMC,-55??????C ~ 150??????C,, |
Related special
- TE Connectivity
- Socket Contact Tin 18-24 AWG Crimp Power
- In stock
- Molex
- 2 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural
- Molex
- 8 Rectangular Connectors Housings Receptacle Natural 0.165"(4.20mm)