Diodes - Rectifiers - Single1N4004-E3/54 1N4004-E3/54GITR-ND
1N4004-E3/54GITR-ND
5S-1N4004-E3/54GITR-ND
1N4004-E3/54GITR-ND
Vishay Semiconductor Diodes Division
Product Description
| Series: | 5500 |
| Series: | Tape & Reel (TR) |
| Diode Type: | Active |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | Standard |
| Current - Average Rectified (Io): | 400V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1A |
| Speed: | 1.1V @ 1A |
| Reverse Recovery Time (trr): | Standard Recovery >500ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | > 200mA (Io) |
| Capacitance @ Vr: | - |
| F: | 5??????A @ 400V |
| Mounting Type: | 15pF @ 4V |
| Package / Case: | 1MHz |
| Supplier Device Package: | Through Hole |
| Operating Temperature - Junction: | DO-204AL |
| Other: | DO-41,Axial,DO-204AL (DO-41),-55??????C ~ 150??????C |
Related special
- TE Connectivity
- 1 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural
- In stock
- TE Connectivity
- 4 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural 0.098" (2.50mm)
- Pin Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
- Socket Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
- 3 Rectangular Connectors - Housings Plug Black 0.150" (3.81mm)
- 2 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Natural 0.138" (3.50mm)
- Molex
- Hand Crimp Tool JHTR1031C
- TE Connectivity AMP Connectors
- 9 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 3 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 4 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 5 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 2 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 4 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- TE Connectivity DEUTSCH Connectors