Diodes - Rectifiers - SingleGeneSiC Semiconductor 1N1199AR
1N1199AR
5S-1N1199AR
1N1199AR
DIODE GEN PURP REV 50V 12A DO4
| Current - Average Rectified (Io): | 50V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 12A |
| Speed: | 1.1V @ 12A |
| Reverse Recovery Time (trr): | Standard Recovery >500ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | > 200mA (Io) |
| Capacitance @ Vr: | - |
| F: | 10??????A @ 50V |
| Operating Temperature - Junction: | DO-203AA |
| Other: | DO-4,Stud,DO-4,-65??????C ~ 200??????C |
- TE Connectivity
- 4 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural 0.098" (2.50mm)
- Pin Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
- Socket Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
- 3 Rectangular Connectors - Housings Plug Black 0.150" (3.81mm)
- 2 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Natural 0.138" (3.50mm)
- TE Connectivity AMP Connectors
- 9 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 3 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 4 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 5 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 2 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 4 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- TE Connectivity DEUTSCH Connectors