121NQ045-1
5S-121NQ045-1
121NQ045-1
DIODE SCHOTTKY 45V 120A PRM1-1
Product Description
Series:Bulk
Series:-
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):45V
Current - Average Rectified (Io):120A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:650mV @ 120A
Speed:Fast Recovery =< 500ns
Reverse Recovery Time (trr):> 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr:-
Capacitance @ Vr:10mA @ 45V
F:5200pF @ 5V
Mounting Type:1MHz
Package / Case:Chassis Mount
Supplier Device Package:HALF-PAK
Operating Temperature - Junction:PRM1-1 (Half Pak Module)
Other:-55??????C ~ 150??????C,,,
Related special
  • TE Connectivity
  • 1 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural
  • In stock
  • TE Connectivity
  • 4 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural 0.098" (2.50mm)
  • Pin Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
  • Socket Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
  • 3 Rectangular Connectors - Housings Plug Black 0.150" (3.81mm)
  • 2 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Natural 0.138" (3.50mm)
  • Molex
  • Hand Crimp Tool JHTR1031C
  • TE Connectivity AMP Connectors
  • 9 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 3 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 4 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 5 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 2 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 4 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors