Diodes - Rectifiers - ArraysSTMicroelectronics STPS120L15TV
STPS120L15TV
5S-STPS120L15TV
STPS120L15TV
DIODE MODULE 15V 60A ISOTOP
Product Description
| Packaging: | Tube |
| Series: | - |
| Diode Configuration: | 2 Independent |
| Diode Type: | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 15V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode): | 60A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 430mV @ 60A |
| Speed: | Fast Recovery =< 500ns |
| Reverse Recovery Time (trr): | > 200mA (Io) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | - |
| Operating Temperature - Junction: | 22mA @ 12V |