Diodes - Rectifiers - ArraysGeneSiC Semiconductor MURT30060
MURT30060
5S-MURT30060
MURT30060
DIODE MODULE 600V 300A 3TOWER
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | - |
| Diode Configuration: | 1 Pair Common Cathode |
| Diode Type: | Standard |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 600V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode): | 300A (DC) |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.7V @ 150A |
| Speed: | Fast Recovery =< 500ns |
| Reverse Recovery Time (trr): | > 200mA (Io) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 200ns |
| Operating Temperature - Junction: | 25??????A @ 50V |