Diodes - Rectifiers - ArraysCrydom Co. F1857RD1600
F1857RD1600
5S-F1857RD1600
F1857RD1600
DIODE MODULE 1.6KV 55A
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | - |
| Diode Configuration: | 1 Pair Series Connection |
| Diode Type: | Standard |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 1600V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode): | 55A (DC) |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.4V @ 165A |
| Speed: | Standard Recovery >500ns |
| Reverse Recovery Time (trr): | > 200mA (Io) |