Diodes - Bridge RectifiersVishay Semiconductor Diodes Division VS-100MT160P-P
VS-100MT160P-P
5S-VS-100MT160P-P
VS-100MT160P-P
MOD BRIDGE 3PH 100A 1600V MTP
Product Description
| Packaging: | Tray |
| Series: | - |
| Diode Type: | Three Phase |
| Technology: | Standard |
| Voltage - Peak Reverse (Max): | 1600V |
| Current - Average Rectified (Io): | 100A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.51V @ 100A |