Diodes - Bridge RectifiersVBO40-08NO6 VBO40-08NO6-ND
VBO40-08NO6-ND
5S-VBO40-08NO6-ND
VBO40-08NO6-ND
IXYS
Product Description
| Packaging: | 1 |
| Series: | Tube |
| Diode Type: | Active |
| Technology: | Single Phase |
| Voltage - Peak Reverse (Max): | Standard |
| Current - Average Rectified (Io): | 800V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 40A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 1.15V @ 20A |
| Operating Temperature: | 300??????A @ 800V |