Diodes - Bridge RectifiersMicrosemi Corporation MSD100-16
MSD100-16
5S-MSD100-16
MSD100-16
DIODE BRIDGE 1600V 100A SM3
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | - |
| Diode Type: | Three Phase |
| Technology: | Standard |
| Voltage - Peak Reverse (Max): | 1600V |
| Current - Average Rectified (Io): | 100A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.9V @ 300A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 300??????A @ 1600V |