Diodes - Bridge RectifiersMicro Commercial Co MD75S16M4-BP
MD75S16M4-BP
5S-MD75S16M4-BP
MD75S16M4-BP
BRIDGE RECT 75A 1600V M4 PACK
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | - |
| Diode Type: | Three Phase |
| Technology: | Standard |
| Voltage - Peak Reverse (Max): | 1600V |
| Current - Average Rectified (Io): | 75A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.5V @ 150A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 300??????A @ 1600V |