Diodes - Bridge RectifiersMicro Commercial Co MD160S16M5-BP
MD160S16M5-BP
5S-MD160S16M5-BP
MD160S16M5-BP
BRIDGE RECT 1600V 160A M5 PAC
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | - |
| Diode Type: | Three Phase |
| Technology: | Standard |
| Voltage - Peak Reverse (Max): | 1600V |
| Current - Average Rectified (Io): | 160A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.75V @ 300A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 500??????A @ 1600V |