Diodes - Bridge RectifiersComchip Technology KBU1001-G
KBU1001-G
5S-KBU1001-G
KBU1001-G
RECTIFIER BRIDGE 10A 100V KBU
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | - |
| Diode Type: | Single Phase |
| Technology: | Standard |
| Voltage - Peak Reverse (Max): | 100V |
| Current - Average Rectified (Io): | 10A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1V @ 5A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 10??????A @ 100V |