Diodes - Bridge RectifiersVishay Semiconductor Diodes Division GBPC101-E4/51
GBPC101-E4/51
5S-GBPC101-E4/51
GBPC101-E4/51
DIODE GPP 1PH 3A 100V GBPC1
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | - |
| Diode Type: | Single Phase |
| Technology: | Standard |
| Voltage - Peak Reverse (Max): | 100V |
| Current - Average Rectified (Io): | 2A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1V @ 1.5A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 5??????A @ 100V |