Diodes - Bridge RectifiersSMC Diode Solutions GBJ1001TB
GBJ1001TB
5S-GBJ1001TB
GBJ1001TB
BRIDGE RECT 1PHASE 100V 10A GBJ
Product Description
| Packaging: | Tape & Box (TB) |
| Series: | - |
| Diode Type: | Single Phase |
| Technology: | Standard |
| Voltage - Peak Reverse (Max): | 100V |
| Current - Average Rectified (Io): | 10A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.1V @ 10A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 5??????A @ 100V |