Diodes - Bridge RectifiersInfineon Technologies Industrial Power and Controls Americas DD360N22K
DD360N22K
5S-DD360N22K
DD360N22K
BRIDGE RECT 1P 2.2KV 360A MOD
Product Description
| Packaging: | Tray |
| Series: | - |
| Diode Type: | Single Phase |
| Technology: | Standard |
| Voltage - Peak Reverse (Max): | 2200V |
| Current - Average Rectified (Io): | 360A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | - |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 25mA @ 2200V |