Diodes - Bridge RectifiersComchip Technology BR1001SG-G
BR1001SG-G
5S-BR1001SG-G
BR1001SG-G
BRIDGE RECTIFIER 10A 100V BR8 RO
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | - |
| Diode Type: | Single Phase |
| Technology: | Standard |
| Voltage - Peak Reverse (Max): | 100V |
| Current - Average Rectified (Io): | 10A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.1V @ 5A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 10??????A @ 100V |