Home All Products Crystals-and-Oscillators OscillatorsAVX Corp/Kyocera Corp KC7050K40.0000C1GE00
KC7050K40.0000C1GE00
5S-KC7050K40.0000C1GE00
KC7050K40.0000C1GE00
OSCILLATOR 40.0000MHZ CMOS SMD
Product Description
Packaging:Tape & Reel (TR)
Series:KC7050K, Kyocera
Type:XO (Standard)
Frequency Stability:±50ppm
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max):5mA
Ratings:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:4-SMD, No Lead
Size / Dimension:0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):0.047" (1.20mm)