Home All Products Crystals-and-Oscillators OscillatorsAVX Corp/Kyocera Corp KC2016K66.6667C10E00
KC2016K66.6667C10E00
5S-KC2016K66.6667C10E00
KC2016K66.6667C10E00
OSC XO 66.6667MHZ CMOS SMD
Product Description
Packaging:Tape & Reel (TR)
Series:KC2016K, Kyocera
Type:XO (Standard)
Frequency Stability:±50ppm
Operating Temperature:-10°C ~ 70°C
Current - Supply (Max):8mA
Ratings:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:4-SMD, No Lead
Size / Dimension:0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):0.031" (0.80mm)