690-W05-290-483
5S-690-W05-290-483
690-W05-290-483
WATERPROOF MICRO USB SMT 5P F
Product Description
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Series: | 690W |
| Connector Type: | USB - micro B |
| Number of Contacts: | 5 |
| Gender: | Receptacle |
| Specifications: | USB 1.0 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Mounting Feature: | Right Angle |
| Termination: | Flange |
| Features: | Horizontal |
| Ingress Protection: | Solder |
| Operating Temperature: | Solder Retention |
| Number of Ports: | IP67 - Dust Tight |
| Current Rating: | Waterproof |
| Voltage - Rated: | -25??????C ~ 85??????C |
| Mating Cycles: | 1 |
| Shielding: | 1A per Contact |
| Other: | - |
Related special
- TE Connectivity
- Connector Header Through Hole 4 position 0.156" (3.96mm)
- In stock
- TE Connectivity
- Connector Header Through Hole 9 position 0.156" (3.96mm)
- Molex
- TOOL HAND CRIMPER 28-32AWG SIDE
- TE Connectivity AMP Connectors
- Connector Header Through Hole 4 position 0.100" (2.54mm)