690-W04-260-013
5S-690-W04-260-013
690-W04-260-013
WATERPROOF USB A 4P M
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | 690W |
| Connector Type: | USB - A |
| Number of Contacts: | 4 |
| Gender: | Plug |
| Specifications: | USB 1.0 |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Mounting Feature: | - |
| Termination: | Solder |
| Features: | Circular Threaded Coupling |
| Ingress Protection: | IP67 - Dust Tight |
| Operating Temperature: | Waterproof |
| Number of Ports: | -20??????C ~ 85??????C |
| Current Rating: | 1 |
| Voltage - Rated: | 1A |
| Mating Cycles: | 30V |
| Shielding: | - |
| Other: |
Related special
- TE Connectivity
- Connector Header Through Hole 4 position 0.156" (3.96mm)
- In stock
- TE Connectivity
- Connector Header Through Hole 9 position 0.156" (3.96mm)
- Molex
- TOOL HAND CRIMPER 28-32AWG SIDE
- TE Connectivity AMP Connectors
- Connector Header Through Hole 4 position 0.100" (2.54mm)