S250-56R-C
5S-S250-56R-C
S250-56R-C
CONN RING FLAT 250MCM #5/16
Product Description
Packaging:Bulk
Series:Pan-Term?
Terminal Type:Flat Sided
Stud/Tab Size:5/16 Stud
Thickness:0.140 (3.56mm)
Width - Outer Edges:1.170 (29.72mm)
Length - Overall:1.010 (25.65mm)
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Termination:Crimp
Wire Gauge:Funnel Opening
Insulation:250 MCM (kcmil)
Features:Non-Insulated
Color:-
Contact Material:-
Contact Finish:Copper
Other:Tin,
Related special
  • SR30-10R-6S(71)
  • Hirose
  • 6 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
  • In stock
  • SFO-61T-250A
  • JST
  • 0.250" (6.35mm) Quick Connect Female 14-18 AWG Crimp Connector Non-Insulated