Terminal Blocks - Headers, Plugs and SocketsAmphenol Anytek VK0872500000G
VK0872500000G
5S-VK0872500000G
VK0872500000G
TERM BLOCK HDR 8POS 45DEG 5MM
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | 30-500 |
| Type: | Header |
| Number of Positions: | Male Pins |
| Positions Per Level: | Shrouded (4 Side) |
| Number of Levels: | 8 |
| Pitch: | 8 |
| Header Orientation: | 1 |
| Plug Wire Entry: | 0.197 (5.00mm) |
| Voltage - UL: | - |
| Wire Gauge or Range - AWG: | 15A |
| Wire Gauge or Range - mm2: | 300V |