Terminal Blocks - Headers, Plugs and SocketsAmphenol Anytek VK0570500000G
VK0570500000G
5S-VK0570500000G
VK0570500000G
TERM BLOCK HDR 5POS 45DEG 5MM
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | VK |
| Type: | Header |
| Number of Positions: | Male Pins |
| Positions Per Level: | Shrouded (2 Side) |
| Number of Levels: | 5 |
| Pitch: | 5 |
| Header Orientation: | 1 |
| Plug Wire Entry: | 0.197 (5.00mm) |
| Voltage - UL: | - |
| Wire Gauge or Range - AWG: | 15A |
| Wire Gauge or Range - mm2: | 300V |