Terminal Blocks - Headers, Plugs and SocketsAmphenol Anytek VF1071500000G
VF1071500000G
5S-VF1071500000G
VF1071500000G
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 5MM
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | VF |
| Type: | Header |
| Number of Positions: | Male Pins |
| Positions Per Level: | Shrouded (4 Side) |
| Number of Levels: | 10 |
| Pitch: | 5 |
| Header Orientation: | 2 |
| Plug Wire Entry: | 0.197 (5.00mm) |
| Termination Style: | Vertical |
| Mounting Type: | - |
| Current - IEC: | Solder |
| Voltage - IEC: | Through Hole |
| Current - UL: | - |
| Voltage - UL: | - |
| Wire Gauge or Range - AWG: | 10A |
| Wire Gauge or Range - mm2: | 300V |