Terminal Blocks - Headers, Plugs and SocketsAmphenol Anytek V90251530000G
V90251530000G
5S-V90251530000G
V90251530000G
TERM BLOCK RCPT 2POS 5.08MM
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | V9 |
| Type: | Receptacle |
| Number of Positions: | Female Sockets |
| Positions Per Level: | 2 |
| Number of Levels: | 2 |
| Pitch: | 1 |
| Header Orientation: | 0.200 (5.08mm) |
| Plug Wire Entry: | - |
| Termination Style: | - |
| Mounting Type: | Screw - Leaf Spring |
| Current - IEC: | Wire Guard |
| Voltage - IEC: | DIN Rail |
| Current - UL: | - |
| Voltage - UL: | - |
| Wire Gauge or Range - AWG: | 12A |
| Wire Gauge or Range - mm2: | 300V |