Terminal Blocks - Headers, Plugs and SocketsAmphenol Anytek V70472500000G
V70472500000G
5S-V70472500000G
V70472500000G
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | V7 |
| Type: | Header |
| Number of Positions: | Female Sockets |
| Positions Per Level: | 4 |
| Number of Levels: | 4 |
| Pitch: | 1 |
| Header Orientation: | 0.197 (5.00mm) |
| Plug Wire Entry: | Vertical |
| Termination Style: | - |
| Mounting Type: | Solder |
| Current - IEC: | Through Hole |
| Voltage - IEC: | - |
| Current - UL: | - |
| Voltage - UL: | 10A |
| Wire Gauge or Range - AWG: | 300V |