Terminal Blocks - Headers, Plugs and SocketsAmphenol Anytek V50331530000G
V50331530000G
5S-V50331530000G
V50331530000G
TERM BLOCK RCPT 3POS 3.81MM
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | V5 |
| Type: | Receptacle |
| Number of Positions: | Male Pins |
| Positions Per Level: | 3 |
| Number of Levels: | 3 |
| Pitch: | 1 |
| Header Orientation: | 0.150 (3.81mm) |
| Plug Wire Entry: | - |
| Termination Style: | - |
| Mounting Type: | Screw - Leaf Spring |
| Current - IEC: | Wire Guard |
| Voltage - IEC: | DIN Rail |
| Current - UL: | - |
| Voltage - UL: | - |
| Wire Gauge or Range - AWG: | 8A |
| Wire Gauge or Range - mm2: | 300V |