Terminal Blocks - Headers, Plugs and SocketsAmphenol Anytek TJ0271500000G
TJ0271500000G
5S-TJ0271500000G
TJ0271500000G
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5MM
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | TJ |
| Type: | Plug |
| Number of Positions: | Female Sockets |
| Positions Per Level: | 2 |
| Number of Levels: | 2 |
| Pitch: | 1 |
| Header Orientation: | 0.197 (5.00mm) |
| Plug Wire Entry: | - |
| Termination Style: | 180?????? |
| Mounting Type: | Screw |
| Current - IEC: | Free Hanging (In-Line) |
| Voltage - IEC: | 20A |
| Current - UL: | 300V |
| Voltage - UL: | 20A |
| Wire Gauge or Range - AWG: | 300V |