Terminal Blocks - Headers, Plugs and SocketsAmphenol Anytek TH0301010000G
TH0301010000G
5S-TH0301010000G
TH0301010000G
TERM BLOCK PLUG 3POS 90DEG 5MM
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | TH |
| Type: | Plug for Unshrouded Header |
| Number of Positions: | 3 |
| Positions Per Level: | 3 |
| Number of Levels: | 1 |
| Pitch: | 0.197 (5.00mm) |
| Header Orientation: | - |
| Plug Wire Entry: | 90?????? |
| Termination Style: | Screw - Leaf Spring |
| Mounting Type: | Wire Guard |
| Current - IEC: | Free Hanging (In-Line) |
| Voltage - IEC: | - |
| Current - UL: | - |
| Voltage - UL: | 15A |
| Wire Gauge or Range - AWG: | 300V |