Terminal Blocks - Headers, Plugs and SocketsAmphenol Anytek NC13A2800000G
NC13A2800000G
5S-NC13A2800000G
NC13A2800000G
TERM BLOCK HDR 13POS VERT 7.5MM
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | NC |
| Type: | Header |
| Number of Positions: | Male Pins |
| Positions Per Level: | Shrouded (4 Side) |
| Number of Levels: | 13 |
| Pitch: | 13 |
| Header Orientation: | 1 |
| Plug Wire Entry: | 0.295 (7.50mm) |
| Termination Style: | Vertical |
| Mounting Type: | - |
| Current - IEC: | Solder |
| Voltage - IEC: | Through Hole |
| Current - UL: | - |
| Voltage - UL: | - |
| Wire Gauge or Range - AWG: | 8A |
| Wire Gauge or Range - mm2: | 300V |