Terminal Blocks - Headers, Plugs and SocketsAmphenol Anytek KV1450530000G
KV1450530000G
5S-KV1450530000G
KV1450530000G
TERM BLOCK HOUSING 14POS 5.08MM
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | KV |
| Type: | Housing for Female Sockets |
| Number of Positions: | 14 |
| Positions Per Level: | 14 |
| Number of Levels: | 1 |
| Pitch: | 0.200 (5.08mm) |
| Header Orientation: | - |
| Plug Wire Entry: | 180?????? |
| Termination Style: | Crimp |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Current - IEC: | - |
| Voltage - IEC: | - |
| Current - UL: | 10A |
| Voltage - UL: | 300V |