Terminal Blocks - Headers, Plugs and SocketsAmphenol Anytek KE0853530000G
KE0853530000G
5S-KE0853530000G
KE0853530000G
TERM BLOCK HDR 8POS 90DEG 5.08MM
| Number of Levels: | 8 |
| Pitch: | 4 |
| Header Orientation: | 2 |
| Plug Wire Entry: | 0.200 (5.08mm) |
| Wire Gauge or Range - AWG: | - |
| Wire Gauge or Range - mm2: | 12A |
| Color: | 300V |