Terminal Blocks - Headers, Plugs and SocketsAmerican Electrical Inc. H-040-35003
H-040-35003
5S-H-040-35003
H-040-35003
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
| Number of Levels: | 3 |
| Pitch: | 3 |
| Header Orientation: | 1 |
| Plug Wire Entry: | 0.138 (3.50mm) |
| Voltage - UL: | - |
| Wire Gauge or Range - AWG: | 12A |
| Wire Gauge or Range - mm2: | 300V |