Terminal Blocks - Headers, Plugs and SocketsAmerican Electrical Inc. H-030-50810
H-030-50810
5S-H-030-50810
H-030-50810
TERM BLOCK HDR 10POS 5.08MM
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | - |
| Type: | Header |
| Number of Positions: | Male Pins |
| Positions Per Level: | Shrouded (4 Side) |
| Number of Levels: | 10 |
| Pitch: | 10 |
| Header Orientation: | 1 |
| Plug Wire Entry: | 0.200 (5.08mm) |
| Termination Style: | 90?????? |
| Mounting Type: | Right Angle |
| Current - IEC: | - |
| Voltage - IEC: | Solder |
| Current - UL: | Through Hole |
| Voltage - UL: | - |
| Wire Gauge or Range - AWG: | - |
| Wire Gauge or Range - mm2: | 12A |
| Color: | 300V |