Terminal Blocks - Headers, Plugs and SocketsAmphenol Anytek EX0300000000G
EX0300000000G
5S-EX0300000000G
EX0300000000G
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 5MM
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | EX |
| Type: | Header |
| Number of Positions: | Male Pins |
| Positions Per Level: | Partial Shroud |
| Number of Levels: | 3 |
| Pitch: | 3 |
| Header Orientation: | 1 |
| Plug Wire Entry: | 0.197 (5.00mm) |
| Termination Style: | Vertical |
| Mounting Type: | - |
| Current - IEC: | Solder |
| Voltage - IEC: | Through Hole |
| Current - UL: | - |
| Voltage - UL: | - |
| Wire Gauge or Range - AWG: | 10A |
| Wire Gauge or Range - mm2: | 300V |