Terminal Blocks - Headers, Plugs and SocketsAmphenol Anytek EL0811530000G
EL0811530000G
5S-EL0811530000G
EL0811530000G
TERM BLOCK HDR 8POS 90DEG 3.5MM
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | EL |
| Type: | Header |
| Number of Positions: | Male Pins |
| Positions Per Level: | Shrouded (2 Side) |
| Number of Levels: | 8 |
| Pitch: | 8 |
| Header Orientation: | 1 |
| Plug Wire Entry: | 0.138 (3.50mm) |
| Termination Style: | 90?????? |
| Mounting Type: | Right Angle |
| Current - IEC: | - |
| Voltage - IEC: | Solder |
| Current - UL: | Through Hole |
| Voltage - UL: | - |
| Wire Gauge or Range - AWG: | - |
| Wire Gauge or Range - mm2: | 10A |
| Color: | 300V |