Terminal Blocks - Headers, Plugs and SocketsWurth Electronics Inc. 691368300010B
691368300010B
5S-691368300010B
691368300010B
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 3.81MM
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | WR-TBL Series 368B |
| Type: | Plug |
| Number of Positions: | Female Sockets |
| Positions Per Level: | 10 |
| Number of Levels: | 10 |
| Pitch: | 1 |
| Header Orientation: | 0.150 (3.81mm) |
| Plug Wire Entry: | - |
| Termination Style: | 180?????? |
| Mounting Type: | Screwless - Leg Spring |
| Current - IEC: | Push-In Spring |
| Voltage - IEC: | Free Hanging (In-Line) |
| Current - UL: | - |
| Voltage - UL: | - |
| Wire Gauge or Range - AWG: | 8A |
| Wire Gauge or Range - mm2: | 300V |
| Color: | 16-28 AWG |
| Operating Temperature: | 0.08-1.3mm2 |
| Contact Mating Finish: | Green |
| Features: | Orange |
Related special
- TE Connectivity
- Connector Header Through Hole 4 position 0.156" (3.96mm)
- In stock
- TE Connectivity
- Connector Header Through Hole 9 position 0.156" (3.96mm)
- Molex
- TOOL HAND CRIMPER 28-32AWG SIDE
- TE Connectivity AMP Connectors
- Connector Header Through Hole 4 position 0.100" (2.54mm)