691368300006B
5S-691368300006B
691368300006B
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 3.81MM
Product Description
Packaging:Bulk
Series:WR-TBL Series 368B
Type:Plug
Number of Positions:Female Sockets
Positions Per Level:6
Number of Levels:6
Pitch:1
Header Orientation:0.150 (3.81mm)
Plug Wire Entry:-
Termination Style:180??????
Mounting Type:Screwless - Leg Spring
Current - IEC:Push-In Spring
Voltage - IEC:Free Hanging (In-Line)
Current - UL:-
Voltage - UL:-
Wire Gauge or Range - AWG:8A
Wire Gauge or Range - mm2:300V
Color:16-28 AWG
Operating Temperature:0.08-1.3mm2
Contact Mating Finish:Green
Features:Orange
Related special
  • TE Connectivity
  • Connector Header Through Hole 4 position 0.156" (3.96mm)
  • In stock
  • TE Connectivity
  • Connector Header Through Hole 9 position 0.156" (3.96mm)