Sockets for ICs, TransistorsAries Electronics 48-6823-90T
48-6823-90T
5S-48-6823-90T
48-6823-90T
CONN IC DIP SOCKET 48POS TIN
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | Vertisockets? 800 |
| Type: | DIP |
| Number of Positions or Pins (Grid): | 0.6 (15.24mm) Row Spacing |
| Pitch - Mating: | 48 (2 x 24) |
| Contact Finish - Mating: | 0.100 (2.54mm) |
| Contact Finish Thickness - Mating: | Tin |
| Contact Material - Mating: | 200??????in (5.08??????m) |
| Mounting Type: | Phosphor Bronze |
| Features: | Through Hole |
| Termination: | Right Angle |
| Pitch - Post: | Horizontal |
| Contact Finish - Post: | Closed Frame |
| Contact Finish Thickness - Post: | Solder |
| Contact Material - Post: | 0.100 (2.54mm) |